TIKAL František

1965 TIKAL František - profil
základní informace
číslo hráče:
3
jméno:
TIKAL František
pozice:
obránce
aktuální pozice:
obránce
výška:
180 cm
Váha:
82 kg
Datum narození:
18.7.1933 Včelná
Datum úmrtí:
10.8.2008 Praha
věk:
75

Profil

František TIKAL (18. července 1933 Včelná10. srpna 2008 Praha) byl český hokejový obránce, ale věnoval se také pozemnímu hokeji. Po roce 1948 a Frantově začátcích ve Spartě se brzy začal prosazovat mezi nejlepší hokejisty, ale do reprezentace se díky režimu dostal  až v roce 1955. Jako mnoho podobných “případů” Františkovi bránila zejména emigrace otce a bratra v roce 1948 do Austrálie.  Na MS ovšem obdržel pozvánku až v roce 1957 do “bezpečné” Moskvy než v režimem nenáviděné západní Evropě. Upřímně i František se s maminkou párkrát o emigraci neúspěšně pokusil.  Po té se stal i vícenásobným a více než platným reprezentantem a dokonce i 2x nejlepším obráncem MS. V letech 1957–1967 nakonec tedy celkem devětkrát mistrovství světa. Nakonec v reprezentaci strávil 17 let! V letech 1962–1967 byl také kapitánem reprezentace.

V letech 1971–1973 působil jako trenér hokejové Slavie.

Vychoval 2 syny (František a Jan) a společně s manželkou i posléze vnuka Františka nejmladšího (*1976) a další dvě vnučky – Denisu (*1986) a Dagmar (*1988). 

V roce absolvoval již několikátou operaci zemřel 10. srpna 2008.

Československá reprezentace

Poprvé byl František Tikal do národního týmu nominován až v sezóně 1955-56, ovšem pouze pro utkání na domácím ledě.

František Tikal  sehrál 146 utkání za československou reprezentaci. V dresu Sparty si připsal téměř čtyři stovky ligových startů, nejvyšší soutěž hrál 15 let. V roce 1953 se stal mistrem republiky. Po skončení kariéry se dal na trenérskou dráhu, vedl rakouský Štýrský Hradec, Slavii, ČLTK Praha i polský Sosnowiec. Poté od hokeje odešel a nael si civilnímu povolání. 

Sparta Praha

První hokejové krůčky učinil jako desetiletý v SK Podolí. Když mu bylo šestnáct, objevil se na Štvanici s tím, že by chtěl hrát za I. ČLTK. Ale řekli mu, ať se naučí bruslit a zase přijde. František však nelenil a zaklepal i na vedlejší dveře, kde měla kabinu Sparta. Trenér dorostu a posléze slavný spisovatel Ota Pavel si ho pečlivě proměřil od hlavy k patě a prohlásil: „Bereme Tě. Nejsi žádné tintítko, tak budeš hrát v obraně.“ Už za rok projevilo zájem také sparťanské „áčko“, ale musel čekat, až splní tehdejší předpisy a bude mu víc než osmnáct let. Kromě toho, že se intenzivně věnoval lednímu hokeji, rovněž se učil obchodním příručím. A nebylo dvakrát jednoduché skloubit všechno dohromady. Vyžadovalo to pochopení mistra z učení a pořádný kus sebeobětování. Dorost Sparty totiž trénoval na Štvanici už od půl páté ráno! A hned po tréninku běžel Tikal, co mu síly stačily zpátky na Staré Město, aby byl v 7.30 zase v zaměstnání.

Člen Klubu legend Sparty a od roku 2010 i Síně Slávy ČSLH

Mistr Republiky se Spartou – 1953

Napsali o něm 

Jiří Macků:

“Rodák od Českých Budějovic (1933) ovšem brusle tupil jenom na pražském ledě: začínal v Podolí, vlasti sloužil u Tankisty a slávu sklízel ve Spartě. Byl velkým bojovníkem, vždy hrajícím jako o život, ať již měl na dresu velké ´S´, černou siluetu tanku nebo dvouocasého lva. Veškerá konkurence ho dobře znala: houžev, obětavec, tvrdolín, ale vždy fair válčící chlap. Suverén, jenž se i ve chvílích nejvyššího ohrožení nebál u mantinelu vykouzlit neuvěřitelnou a dodnes nezapomenutelnou kličku. Celý sportovní život věnoval Spartě, nedobrovolně ji opouštěl pouze dvakrát: na začátku kariéry o tom rozhodli vojenští páni, a takřka na konci vážné zranění. V jejím dresu propotil většinu sezón. Těch ligových bylo celkem sedmnáct, zápasů asi 370, gólů 80.”,

” Ambiciózní velitel tankových vojsk gen. Janko nelibě nesl, že po ATK vznikla i Křídla vlasti, a tak si prosadil vznik Tankisty i jeho bezodkladné zařazení přímo do nejvyšší soutěže. Pro mužstvo zelenáčů navíc získal jako trenéra Josefa Kuse, ještě v předchozí sezóně Tikalova spoluhráče z mistrovské Sparty. Pro něj již nebylo složité vyběhat talentovanému mladíku hokejovou vojnu. Ale ani generál nebyl všemocný: jeho chráněnec, blízký příbuzný zrádných emigrantů, nesměl za žádných okolností vycestovat ani do Polska.”

Úplně pravdivý příběh Františka Tikala • Blogy Respektu

Zajímavosti

Squaw Valley 1960 – Bratři – povídka

V roce 1960 proti sobě oba bratři nastoupili v rámci olympijského turnaje ve Squaw Valley. Československo zvítězilo 18:1 a František při naražení na mantinel zlomil nechtěně svému bratrovi ruku.  “

“Slavný rozhlasový reportér stanislav Sigmund bráchu radši vyslovoval anglicky Tajkl, nejspíš proto, aby naši tehdejší stranu a vládu nedráždil.” František. Zdroj: idnes

Jeho životní příběh a trable s komunistickým režimem neušel pozornosti i velkého spisovatele Oty Pavla, který v knížce  Plná bedna šampaňského vylíčil setkání (po 13ti letech australského exilu)  Františka a jeho staršího bratra Zdeňka v povídce Bratři.

OTA Pavel: Plna-bedna-sampanskeho-Bratri-strana-55.pdf <<<stáhni

Ota Pavel byl i prvním trenérem Františka, resp. při náboru si jej všiml a jeho slova mu tehdy na Štvanici určila hokejový osud: “Si velkej, budeš hrát v obraně!”

Fotogalerie

Album

Kariérní výsledky

Reprezentace

TIKAL František, ?146 zápasů, 30 gólů,

140 utkání, poprvé 18. 12. 1954 v Praze proti Švédsku (7:3), naposledy 28. 11. 1967 v Praze proti témuž soupeři 8:2; 30 gólů (17 ve svět. soutěžích) první v už zmíněném premiérovém utkání proti Švédsku, poslední 5. 8. 1967 v Garmisch-Partenkirchenu v turnaji proti Rumunsku (11: 0).

Liga

327 utkání v letech 1952 – 1968, 82 gólů; mistrovský titul 1953.

Sparta