3 TIKAL František

#
3
Jméno
TIKAL František
Předchozí týmy
Sparta
Narození
18 července, 1933
Věk
90

František TIKAL

František TIKAL (18. července 1933 Včelná – 10. srpna 2008 Praha) je český hokejový obránce. Po slavné olympiádě ve sv.Mořici (1948) a Frantě začátcích ve Spartě se brzy začal prosazovat mezi nejlepší hokejisty, ale do reprezentace se díky režimu dostal  až v roce 1955. Jako mnoho podobných “případů” sbránila zejména emigrace otce a bratra v roce 1948 do Austrálie. A i první MS absolvoval raději v Moskvě než v režimem nenáviděné západní Evropě. Po té se stal i 140ti násobnm reprezentantem a dokonce i 2x nejlepším obráncem MS. V reprezentaci str8vil 17 let!

Vychoval 2 syny a společně s manželkou i vnuka Františka nejmladšího. 

Československá reprezentace

František Tikal  sehrál 146 utkání za československou reprezentaci. V dresu Sparty si připsal téměř čtyři stovky ligových startů, nejvyšší soutěž hrál 15 let. V roce 1953 se stal mistrem republiky. Po skončení kariéry se dal na trenérskou dráhu, vedl rakouský Štýrský Hradec, Slavii, ČLTK Praha i polský Sosnowiec. Poté od hokeje odešel a nael si civilnímu povolání. Zemřel 10. srpna 2008.

Sparta Praha

Člen Klubu legend Sparty a od roku 2010 i Síně Slávy ČSLH

Mistr Republiky se Spartou – 1953


Zajímavosti:

Jeho životní příběh a trable s komunistickým režimem neušel pozornosti i velkého spisovatele Oty Pavla, který v knížce Plná bedna šampaňského vylíčil setkání Františka a jeho staršího bratra Zdeňka (po 13ti letech v australského exilu) v povídce Bratři.

 

OTA Pavel: Plna-bedna-sampanskeho-Bratri-strana-55.pdf <<<stáhni

Ota Pavel byl i prvním trenérem Františka, resp. při náboru si jej všiml a jeho slova mu tehdy na Štvanici určila hojový osud: “Si velkej, budeš hrát v obraně!”

Perlička:

Tikal (maysky) jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města.


Odkazy:

 


Články:


Tiskoviny:

Ota Pavel – povídka Bratři


Fotogalerie:

Almanach č.1:

 

 

-ml-

 

 

Kariéra celkem

SezónaGAHSOGPIMSAGASVGPPS%SV%
Celkem00