WWC 2023: Česko – Kanada

Česko Ž    Česko     1

Kanada Ž   Kanada Ž     5

Česko – Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Branky: 19. Mlýnková – 9. a 43. Poulinová, 19. Fastová, 39. Larocqueová, 55. Bourbonnaisová. Rozhodčí: Dewarová, Nearyová (obě Kan.) – Hammarová (Švéd.), Lacková (Brit.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 4036.

8.dubna 2023 Česko – Kanada 1-5

Ve vyprodané (4038 diváků) aréně CAA Centre v Bramptonu (cca půl hodiny od haly Toronto Maple Leafs) se představily 21-ti násobné medailistky (ano, odpovídá počtu ženských MS 😉 a loňské premiérově bronzové Češky!

V první třetině se dostaly děvčata do dvou slibných šancí. MRÁZOVÁ poslala kotouč do lapačky brankářky DESBIENSOVÉ a i kapitánka Alena MILLS měla slibnou šanci. Kanaďanky dominovaly dle očekávání, ale Natálii MLÝNKOVÉ se podařilo vsítit historicky první gól Kanadě na MS – 1:1! Nutno dodat, že střela prošla DESBIENSOVÉ mezi nohama a Natálka se po vstřelené brance dokonce chytala za hlavu 😉  Bohužel Kanaďanky odpověděly poměrně záhy (za 25 vteřin).  Další premiéra se týkala ženě za mikrofonem – Darina VYMĚTALÍKOVÁ se stala historicky první ženou komentující živý přenos ledního hokeje z MS.

Druhá třetina už byla v režii Kanady, nicméně dobře chytající Blanka ŠKODOVÁ a i vypomáhající obrana zabránila horšímu skóre. Tlak byl způsoben také třemi vyloučenými na české straně.

Kanaďanky ke konci třetiny zvýšili – 1:3 !  Škoda celkem vyrovnaný stav držely češky víc jak 20 minut. Poměr střel : 3:15.

Třetí třetina začala 204.gólem a tedy 452.bodem řady JENNER – POULIN – JOHNSTON – 1:4. Pak Kanaďanky nabídly přesilovku 5 na 3, ale přesto v třetině přestřilely Češky opět dvojnásobně – 7:14 (celkem 15:42). I naše kapitánka (už 22 let!) Alena MILLS už oslavila dvaatřicet, a také ona příkladně bojovala, její šance přesilovce, ale byla jedna z velkých posledních našeho týmu. Přišlo šesté vyloučení, ale opět ubráněné! Jako poslední se trefila Laura STACEY, mj. partnerka kanadské kapitánky a členka slavné hokejové rodiny, která ak potrestala faul na sebe právě od Aleny. Jejími příbuznými jsou pradědeček Francis “King” Clancy , po kterém je pojmenována jedna z cen NHL a prastrýc Frank, účastník olympiády 1964 (bez medaile!)

Hráčkami zápasu byly vyhlášeny – dobře chytající Blanka ŠKODOVÁ a právě dvaatřicetiletá Marie-Philip POULIN (neplést se Chantal!), která dvěma brankami překonala metu 100 a 101 branek v národním týmu.

Přenos byl ztížen výpadky na trase, ale osobně se mi komentář Dariny líbil! Tak zítra v 9 večer proti Americe!