WC 2024: (9) Sweden – Czechia SF1 3:7

Švédsko

3

Česko

7

Švédsko – Česko 3:7  (2:2,1:3,0:2) 

sobota 25.KVĚTNA 2023, Praha, O2 aréna, 14:20

Semifinálová bitva a jaká!

Jestliže si češi ve skupině prošli i zápasy, kdy například s Nory prohrávali 1:3, tak naopak Švédové byli horkými kandidáty na finále. Jejich ostravská jízda neměla slabin, neztratili ani “květinku” a dohromady nasázeli 35 golů v 7mi zápasech a obdrželi pouhých 9 gólů.  Průměrné skore – 5:1 !!!

Však se také švédové brankou Markuse JOHANSSONA ujali vedení už ve čtvrté minutě. Ale naši se nevzdali a v té 8 minutě bylo srovnáno – Dominik KUBALÍK dotlačil puk – 1:1. Jenže neuplynulo ani 20 vteřin a opět švědi vedli brankou Markuse PETTERSSONA. No spíš tedy si při zodpovědném bránění nešťastně vrazil puk do branky Jakub KREJČÍK, který utkání navíc odtrpěl – puk ho trefil do tváře, a tak dohrával s košíkem!!  Jenže krásná kombinace a další nahrávka Martina NEČASE na Davida KAMPFA znamenal stav po 1.třetině – 2:2 !

2.třetina a přišlo to!  V praze vládl nečas v podobě deště, Martin NEČAS nahrával jako o život a psychický nečas přišel i na Švédy! To když jedna zebra zastavila za bránou puk tak, že se odrazil před nejistého Gustavssona a ted ve snaze poslat puk zase za branku trefil hůl Lukáše SEDLÁKA, který tak nahrál Onřejovi KAŠE a litínovský poklad se nemýlil – 3:2. A ještě než se Kašička stačil doradovat na střídačce , už lovil Gustavsson ráno Martina NEČASE – 4:2.  Martin pak 4-bodový večer dokonal přihrávkou na Michala KEMPNÉHO, který si vyměnil puk s Dominikem KUBALÍKEM – no a když to jde , tak  se trefíš i od šatny – 5:2.  Zebra přibrzdila nápor čechů a Švédi srovnali v 3. přesilovce ze 6 ti vyloučení. Švédi měli pouze 2, a myslím, že poměr faulů byl tak 50% na 50%!

Nadějný výsledek 3-5 si nesli do III.třetiny hosté, ale svého soka dobyli dvěmi sóly Lukáše SEDLÁKA, to první dokonce na konci oslabení – 3:6 a 3:7! A bylo rozhodnuto! Švédi sice zkusili power-play, Lukáš dokonce dokonal hattrick a létaly čepice, nicméně byl tam jasný offside ČERVENKY. To ale nikdo neřešil a i Lukáš byl na střídačce vytlemený , ostatně jako všichni ostatní! Po letech máme finále! 

 Váš Hokejový archiv / Hokejový archiv – skupina Vám přeje hezké počtení a pokoukání

Eric KARLSSON
Švédové byli opět v Praze,
ale nedobyli ji jako v roce 1992
To Češi po smršti ve II.třetině
živí naději na zlato!
Podobně jako v roce 1985!

 Osobní vzpomínka:

Po dni volna, začal pře O2 arénou opět (v 11 hodin) boj o plyšáky. Bob a Bodek jdou zkrátka na dračku.

Sám jsem si vzpoměl na utkání v roce 1985, které bylo moje vůbec prní na MS. Na živo! Je to 39 let a naši hráli tenkrát o finále. Ve skupině totiž prohráli s Američani 1:3 a s Kanadou byla remíza 4:4, čili šlo o bytí nebytí. Naši tehdy nastoupili do zápasu velmi aktivně a útoky Paška a Kameše se nedostaly ještě na led a bylo to – 2:0 po úvodních 113 sekund. Pamatujete? Rusnák – 1:0 , Hořava – 2:0. Nakonec se trefil i náš domácí Pavel RICHTER a šlo se do finále!  Výsledek byl 7:2 a mimochodem dnes, 25.5.2024 po té dlouhé době Češi zopakovali těch 7 gólů znovu!

V roce 1985 jsme ve finále porazili hvězdné Kanaďany, a to 5:3! (to si musí readtor dnešního Blesku Micael Bereň opravit ). Ve výběru Kanady byl tehdy – Mario LEMIEUX, Steve YZERMAN (poprvé jsem slyšel výslovnost “ajzrmen – tů minyts for hůking”) a Scott STEVENS! A šlo to! My měli totiž pardubičáka Jirku ŠEJBU! Tak ať další pardubičák Vladimír MARTINEC přinese štěstí, kterému upřeli v roce 1978 proti Sovětům! 

 Váš Hokejový archiv / Hokejový archiv – skupina Vám přeje hezké počtení a pokoukání

Links

IIHF.com – Power Rankings

1CZE As a goal-scorer, Zacha has great ribs / Jako střelec gólu má Zacha skvělá žebra
2CAN Under Tourigny, Utah fans expect to go 82-0 / Od trenéra Kanady (Tourigny) fanoušci Utahu očekávají výsledek 82-0
3SUI Four game-winners? Nico is a super-stud / Čtyři krát výhra?  Nico je super-cvok
4SWE Eriksson Ek performs Heimlich maneuver /  Eriksson Ek provádí Heimlichův manévr
5USA Special players Z things differently / Speciální hráči Z přemýšlí jinak

 Fotky od Toma Bartose:

 Fotky od Fandy Bílka (denik.cz):

 Fotky od HA: