WC 2024: (8) U.S.A. – Czechia QF3 0:1

U.S.A.

0

Česko

1

U.S.A. – Česko 0:1  (0:0,0:1,0:0) 

čtvrtek 23.KVĚTNA 2023, Praha, O2 aréna, 20:20

Hvězdou večera byl Lukáš DOSTÁL, který žádnou brnaku NEDOSTAL!

A pak tu máme příběh smíření a úspěchu – Pavel ZACHA 6 let odmítal reprezentaci. Ve 27-i letech se posunul do 1.útoku Boston Bruins k Davidu PASTRŇÁKOVI. A i díky jeho intervenci absolvoval 1.zápas v reprezentaci dne 21.května a hned proti Kanadě (v nohách vyřazeníoid Floridy a několikahodinový let). Hned ten druhý zápas vstřelil svou první branku za reprezentaci a hnedle vítěznou v nejdůležitějším zápase roku z hlediska reprezentace Česka – čtvrfinále MS v Praze před – na MS tradičně – našlapanou O2 arenou (17 417 diváků) !!!

Mimochodem Pavel nosí na MS číslo 14, která kdysi patřila nejlepšímu střelci čs.reprezentace  a tím není nikdo jiný než – Václav NEDOMANSKÝ. Ten navštívil Prahu a ČT4 Sport studio v zápase CAN – SVK . Navíc ČT 4 sport s Václavem natočil dokument. Plus Karel KNAP o něm a s ním napsal knihu – Václav Nedomanský – Můj nejslavnější únik

  Václav NEDOMANSKÝ – Za československou reprezentaci odehrál celkem 220 zápasů, v nichž nastřílel 163 branek mezi roky 1965–1974. Získal osm medailí na světových šampionátech (z toho jednu zlatou). Je pátým nejlepším střelcem v historii mistrovství světa (65 branek)!

 Váš Hokejový archiv / Hokejový archiv – skupina Vám přeje hezké počtení a pokoukání

Brady TKACHUK #7
po dal39m souboji s Radko GUDASEM
Lukáš DOSTÁL
předvedl famózn výkon

 Fotky od Toma Bartose:

 Fotky od Fandy Bílka:

 Fotky od HA:

 Osobní vzpomínka:

Ozval se mi Jan Gusta HAVEL , který se doslechl o návštěvě Václava NEDOMANSKĚHO. Fotografii z roku 1971 jsem sehnal. Čechoslováci tenkrát, dne 27. března 1971 , ve finálové skupině porazili U.S.A. 5:0, a tak si přejme, ať jsou dnešní následovníci neméně úspěšní. Tenkrát to byla stříbrná medaile a dokonce Mistři Evropy!

 Váš Hokejový archiv / Hokejový archiv – skupina Vám přeje hezké počtení a pokoukání

Links

IIHF.com – America’s history makers

Před zápasem:

     Američany na tomto turnaji zdobí skvělá ofenziva. V základní skupině nastříleli nejvíce branek (37) a zároveň se postarali o nejvyšší výhru šampionátu (10:1 proti Kazachstánu). To se logicky podepsalo i na produktivitě, na čele tabulky kanadského bodování jsou hned tři Američané. Nejlépe je na tom útočník Minnesoty Matthew Boldy (6+8), o bod méně má pak Brady Tkachuk (7+6).

     Tým Spojených států nezačal šampionát úplně nejlépe, když z úvodních tří duelů vytěžil jen čtyři body. Následná utkání s papírově slabšími soupeři však zvládl bez problémů a do čtvrtfinále prošel z druhého místa.

     Důležitou postavou českého týmu bude brankář Lukáš Dostál. Třiadvacetiletý gólman chytá na svém druhém seniorském mistrovství světa a vede si výborně, doposud odchytal něco málo přes 312 minut a drží si solidní procentuální úspěšnost zákroků (90,57%).
     Češi se v základní skupině prezentovali kvalitními výkony a díky tomu ani jednou nevyšli bodově naprázdno. Nakonec posbírali 16 bodů, což jim stačilo na třetí pozici. Bodovým lídrem týmu je kapitán Roman Červenka, s třemi góly a sedmi asistencemi jeden z nejproduktivnějších hráčů celého šampionátu. Ve vyřazovací fázi se bude hodně spoléhat na Davida Pastrňáka, Pavla Zachu a Martina Nečase, kteří stihli jen jeden, respektive dva závěrečné duely skupiny.