WC 2024: (1) Czechia – Finland 1:0 PEN

Česko

1

Finsko

0

Česko – Finsko  1:0 (0:0,0:0,0:0) – 2:0 na nájezdy

10.KVĚTNA 2023, Praha – Finové býval lehký soupeř. V roce 1985 jsme se těšili z výhry 5:0, kde řádil Petr ROSOL. Ta doba už je pryč, Finové v 90.letech  získali první medaile z MS a v roce 2022 se stali dokonce i olympijskými vítězi!  Loni, tedy v roce 2023, jsme se s Finy na MS nepotkali, ale osud jsme měli podobný – konec ve čtvrtfinále.
Po třech prohrách v přípravě český divák bych trochu napnutý, protože po převzetí trenérského kormidla Radimem RULÍKEM se poměrně dařilo a od září Česko mockrát neprohrálo. Naopak mělo šňůru vítězství, dokonce i v Euro Hockey Tour (EHT).
Domácí MS po 9ti letech opět v Praze a Ostravě přivedlo na svět znělku – Lenny a její Hello. A také novou výzdobu a povedenou animaci – “kuličky” kolem kostky. Před MS svaz ještě narychlo otvíral Síň slávy v Nekázance 2, kde Bedřich ŠČERBAN uváděl osobně i návštěvníky. 

Všechno připraveno – zápas mohl začít. Český celek mile překvapil, nastoupil aktivně, a Finy v I.třetině přestřílel 10:1. Opravdu obavy o hru a předvedený výkon byly pryč.

Snad jen s postupujícím časem a otupení naší snahy  (II.třetina – střely 7:4,  III.třetina – už 6:10)  přišla obava o výsledek. 

Nakonec naši dotlačili puk do sítě. Nádherně se zpoza brány  trefil Ondřej PALÁT. Bohužel na trenérskou výzvu rozhodčí Holm gól neuznal. A po vysvětlení brankářského experta ve studiu Pavla FRANCOUZE (mistr ligy 2015 s Litvínovem a Stanley Cupu 2022 s coloradem) byl faul Davida TOMÁŠKA zřejmý. Najetí způsobilo, že se famózní Harri SÄTERI nemohl odrazil z pravé nohy k tyčce. Naopak upadl a Ondra měl vlastně zjednodušenou práci.

Češi dokonce šli minutu před koncem do oslabení a začali tak prodloužení 3 na 4. Přežili a mohla se ukázat česká specialita – nájezdy!

Ondřej KAŠE a bekhendová klička dala vzpomenout na Martina PROCHÁZKU – 1:0 a dílo dokonal kapitán reprezentace Roman ČERVENKA – 2:0 a dva body zůstaly doma!

Váš Hokejový archiv / Hokejový archiv – skupina Vám přeje hezké počtení a nádherné fotky od Tomase Bartose

Před zápasem…

Češi nastupují ve 20:20 proti Finsku v O2 aréně
 
 

Links

IIHF.com – Česko vygumovalo Finy v nájezdech / Czechia blanks Finns in shootout