ZOH 1998 NAGANO, 15.února: Česko – Kazachstán 8-2

“Dnes” šlo o to porazit Kazachstán, s co nejvyšším skóre, abychom při případné remíze s Rusy vyhráli skupinu. Odpoledne Rusko – Finsko 4:3, čímž našim satčila výhra o 6 branek na lepší výchozí pozici (v 1.kole Rusové porazili Kazachy 9:2). Češi se představují v nové hale Big Hat a také většina – z dvojnásobného počtu diváků oproti prvnímu zápasu – fandí Čechům. Oslavenec Jaromír JÁGR (26) nachází hned ve 4.minutě Martina STRAKU.

V nejúrodnější druhé třetině zvyšuje Josef BERÁNEK, aby pak Dominik HAŠEK inkasoval po 87 minutách v Japonsku. Kazaši jsou houževnatí, ale Martin RUČINSKÝ střelou mezi kruhy – 3:1. Pak v přesilovce zaúřaduje dvojice JÁGR – RŮŽIČKA a také videorozhodčí, který potvrzuje gól. Těsně před přestávkou ovšem sólo Alexandra KOREŠKOVA koriguje stav po dvou třetinách – 4:2.

Třetí úspěšný nástup do třetiny vyústí k nádherné kombinaci LANGRUČINSKÝ a druhý jmenovaný se podruhé zapisuje mezi střelce. V polovině třetiny Pavel PATERA ujel v oslabení a Češi začínají počítat góly. Nakonec se to povedlo, i když přiostření zápasu tomu nenapovídalo.   Osm minut před koncem Martin PROCHÁZKA – 7:2 a Martin HAMRLÍK 3 minuty před koncem ránou, která se odrazila nad hlavy hráčů a poté doskákala do branky – 8:2. Na závěr ještě Petr SVOBODA lehce „vyjasnil“ tvrdý zákrok Troščinského na Moravce, ale oba se poroučeli do šaten. Zápas byl s 84 trestnými minutami “nejtvrdší” na olympiádě a naši se například v 14.minutě 2.třetiny sešli 4 v jeden momentna trestné lavici.  MORAVEC přišel o  zub, trenér LENER označil zápas na nejhorší na turnaji a Petr SVOBODA, když se doslechl o pomstě , tak zval Troščinského na pokoj.  Češi ale kýžený náskok udrželi. Na fotkách od pana Eduarda Erbena:

• 16 Jan ČALOUN u 4.gólu, kde bylo použito video
  • 28 Martin STRAKA, 23 Petr SVOBODA a 17 Alexej KORESHKOV
  • 30 Jiří DOPITA a Vitalij JEREMEJEV
  • 71 Jiří ŠLÉGR proti Kazachstánu

Možno prohlédnout i na  Hokejovyarchiv.cz/19980215-nagano/

Váš Hokejový archiv

Česko Česko – Kazachstán Kazachstán 8:2 (1:0, 3:2, 4:0)

15. února 1998 (18:45) – Nagano (Big Hat)
Branky Česka: 3:51 Martin Straka, 23:22 Josef Beránek, 32:02 Martin Ručinský, 37:31 Vladimír Růžička, 41:00 Martin Ručinský, 49:42 Pavel Patera, 52:16 Martin Procházka, 57:06 Roman Hamrlík
Branky Kazachstánu: 27:13 Pavel Kamencev, 39:09 Alexander Koreškov
Vyloučení: 11:10 (2:1, 1:0) navíc Svoboda (CZE) a Troščinskij (KAZ) na 5 min. a do konce utkání.
Rozhodčí: Haajanen (FIN) – Scapinello (CAN), Poljakov (RUS)
Střely na branku: 45:23
Diváků: 9 975

ČeskoDominik Hašek – Richard ŠmehlíkJiří ŠlégrRoman HamrlíkPetr SvobodaJaroslav ŠpačekFrantišek Kučera – Jaromír JágrVladimír RůžičkaMartin Straka – Martin RučinskýRobert ReichelRobert Lang – David MoravecJiří DopitaJosef Beránek – Jan ČalounPavel PateraMartin Procházka.

KazachstánVitalij Jeremejev (42. Alexander Šimin) – Vladimir AntipinVadim GlovackijAndrej SokolovIgor ZemljanovVitalij TregubovIgor NikitinAndrej SavenkovAlexej Troščinskij – Pavel KamencevMichail BorodulinOleg Krjažev – Alexander KoreškovJevgenij KoreškovKonstantin Šafranov – Vladimir ZavjalovAndrej PčeljakovDmitrij Dudarev – Petr DěvjatkinIgor DorochinErlan Sagymbajev.