ZOH98 NAGANO, 20.února: Česko – Kanada 2-1 N

Je tu největší favorit turnaje s nejlepším hokejistou všech dob, který usiluje o olympijské zlato! Kanada prochází bez ztráty kytičky 4 – 0 – 0, skore 16:4.  Dominika HAŠKA po povedeném čtvrtfinále čeká další konfrontace s brankářskou legendou ověnčenou rekordy – Patrick ROY. Poslední dva zápasy na MS sice pro nás 5:3 a 4:2 (zlaté finále MS 1996) celkově ze 170 zápasů máme aktivní bilanci– 75 – 21 – 73, ale zde se představují úplně jiná mužstva. Druhé večerní semifinále je Finsko a Rusko. Dobré ráno, je právě 14:45 odpoledne naganského času, což znamená 6:45 ráno v Čechách. Naši se převlékli po 4 zápasech do bílých. Na střídačce dvojice Ivan HLINKASlavomír LENER, třetí z nich Vladimír MARTINEC kousek od reportérů Roberta ZÁRUBY a Petra VICHNARA. Trenér Kanady Marc CRAWFORD na druhé straně.

Tenhle zápas je si nejlepší užít – záznam ČT dole. Jen pár postřehů – Ivanu HLINKOVI se tah s litvínovskými odchovanci v Naganu vyplatil a tento zápas obzvlášť:

49:40 –  na obrazovce jde poměr střel – 24-16 pro Čecha a na vhazování Pavel PATERA a Theoren FLEURY:

„…ROY a HAŠEK jsou přemýšlivé typy. Teď Šlégr…góoool…góoool…Jirka Šlégr dává góoool! Čas 49:46 takhle pálí Guma!   “

Tentokrát Robertovo 3.gól trvalo 14 vteřin. Pavel PATERA vyhrál buly, zaclonil před brankou a Jirka si přijel pro ovace k naší střídačce.

54:48 Robert LANG jede sám na branku, seluje ho Al MacINNIS, který ho sekl, ale nevylučuje se.

57:56 Dvě minuty a čtyři vteřiny.  Šok v kanadských tvářích… PRIMEAU a GRETZKY na led. HLINKA ještě nikdy ve finále nebyl.

58:28  Tady je RUČINSKÝ  a šetří čas…

58:57 Trevor LINDEN přece jen dotlačuje gól za famózního HAŠKA. Kanadu teď spasil hokejový bůh.

60:00 V normální době 1:1, Kanaďané byli 63 vteřin před vyřazením. V

V prodloužení se český tým v podstatě jen bránil, golem do šatny trošku ztratil lehkost, 4.útok nenasazován. František KUČERA padl ve 3.minutě do střely. Petr SVOBODA také a ještě dostal úder, odchází do šatny. V 5.minutě pálí Ray BOURQUE a Ivan si bere time-out. V 7.minutě stav nejvyššího ohrožení a pro silné povahy – LINDROS před bránou  dostává hit od Vládi RŮŽIČKY. Roman HAMRLÍK spolehlivě a naši se už více osmělují. V 8.minutě už je připraveno 500 yenů pro los. V 9.minutě provokatér FLEURY po chycené ráně vjíždí do HAŠKA. Jirka ŠLÉGR padá do střely a opět LINDROS a Adam FOOTE v šanci. V 10.minutě pálí Albi a na druhé straně Keith PRIMEAU Prodloužení trvalo 10.minut, a to znamená samostatné nájezdy.

A naši se všichni teď chytli na střídačce kolem ramen.

• Theoren FLEURY (nedal), 0:0 – HAŠEK chytá… Dominik se položil a Kanaďané určitě budou mířit nahoru
  • Robert REICHEL (proměnil) –  1:0 – dává spolehlivě rychle k pravé tyčce: „Jsi pašák Albi!“
  • Raymond BOURQUE (nedal) – šanci dostává o měsíc starší borec než Wayne a Petr Vichnar hlásí : “přestřelil”, ale Ray trefuje Dominikův rukáv a střelu vytěsňuje nad. Ray bude šťastný až za 3 roky, kdy ve svém posledním (1826.) zápase získá Stanley Cup
  • Martin RUČINSKÝ (nedal), 1:0 – klička do bekhendu a ROY kryje.
  • Joe NIEUWENDYK (nedal), 1:0  – večný smolař, klička do bekhendu a HAŠEK v rozkleku chytá. Není možné překonat Dominika dolních rozích. Až bude někdo Haškovi tesat sochu, tak ho musí vyobrazit v rozkleku!
  • Pavel PATERA (nedal), 1:0 – toho ROY vůbec nezná, do forhendu trefuje vyrážečku
  • Eric LINDROS (nedal), 1:0 – HAŠEK neuvěřitelně a štěstí stojí při velkých. Vypadalo to na tyč, ale i zámořská media vidí lapačku Haška – Did Hašek Stop Lindros in the Shootout? (Nagano Olympics 1998, Semi-Final, Czech. v Canada)
  • Jaromír JÁGR (nedal – tyč), 1:0 – Jardo je to na tobě – opět tyčka. Jarda na sřídačce poznamenává, že má vsazeno 1:0, čili gól dát nemohl 😉
  • Brendan SHANAHAN (nedal) – musí dát. Klička do forhendu… Je to tady! .a jsme ve finále! Dominik chytil! Dokázali jsme to! Česká republika vítězí nad Kanadou po samostatných nájezdech 2:1!  HAŠEK nepustil ani jeden nájezd! REICHEL dává vítězný gól!
  • Vladimír RŮŽIČKA se k 5.nájezdu už nedostane, ale mrzí ho méně než Wayna GRETZKÉHO, který se modlil, ať se dostane k tomu 6.kanadskému. A příště už neplatí… Za rok ho v posledním zápase vyprovodí opět Jarda JÁGR gólem a pittsburghská mafie Čechů.

Jaký je tedy rozdíl mezi USA a Kanadou? Pouhých 48 hodin…

Deník Sport referuje: A jdeme do finále!

Kanadské deníky:  „Už to není naše hra“, brankář Roy utěšoval: „Prohráli jsme v dovednostních soutěžích“